Enter your keyword

Usadzanie gości przy stołach – Winietki

Usadzanie gości przy stołach – Winietki

Usadzanie gości przy stołach – Winietki

Kto usadzał gości przy stołach, ten wie jaki to nie mały problem. Ktoś chce z kimś siedzieć, kogoś nie można koło kogoś posadzić to tylko część problemów jakie napotkamy tworząc listę gości. A w ostatnim tygodniu przed weselem jest jeszcze tyle ważnych zajęć.

Próbowaliśmy list pisanych odręcznie, wycinanych karteczek z imionami i innych chałupniczych sposobów. Znaleźliśmy w internecie strony specjalnie do tego założone, jednak były tak ciężkie w obsłudze lub trzeba było za ich użycie dodatkowo zapłacić.

Pewnej nocy wpadłem na pomysł wykorzystania narzędzia, którym kiedyś robiłem diagramy. Jest to aplikacja webowa draw.io. Jest niestety po angielsku ale wszystko pokażę w zrzutach ekranu. Zaczynamy!

1. Aby aplikacji użyć potrzebujemy listę osób zapisaną w pliku tekstowym. Jeżeli ją już mamy to wchodzimy na https://www.draw.io/ i klikamy Device.

2. Klikamy potem w ten link, aby pobrać przygotowany przeze mnie schemat: http://jakos.pl/schemat-stoly i wybieramy go z komputera przyciskiem Open Existing Diagram.

3. Naszym oczom ukazuje się ustawienie stołów z podziałem na strony (lewa – prawa). Dla przykładu zrobiłem 8 stołów. Możecie je przestawiać jak chcecie i rozciągać w razie potrzeby. Wystarczy kliknąć w któryś element, aby pojawiły się niebieskie kółeczka służące do edycji.

4a. Teraz najtrudniejszy element instrukcji. Import listy gości. Wybieramy w menu aplikacji: Arrange -> Insert -> From text…

4b. Kasujemy cały test z okna i w pierwszej linii wklejamy tytuł listy np. Lista gości. Poniżej zaś wklejamy listę gości z pliku tekstowego. i klikamy Insert.

5. Lista została zaimportowana. Przeniosła się na dół, ale możemy ją złapać i przesunąć wyżej, żeby łatwo było brać z niej konkretne osoby i przenosić do miejsc gdzie mają siedzieć.

6. Usadzanie gości. Teraz zaznaczamy konkretne imię i nazwisko, bądź kilka na raz z przyciskiem CTRL i przenosimy do miejsca gdzie chcemy żeby siedzieli. Powinni po prostu wskoczyć w okienko. Możemy ich dowolnie przestawiać tak jak chcemy. Aż lista gości nam się opróżni i będziemy mogli przyciskiem DEL ją usunąć.

Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że możemy w każdej chwili zmieniać ustawienie i zapisywać je, żeby do któregoś wrócić. Nie trzeba przepisywać całej listy, robić zdjęć jak w przypadku wyciętych karteczek itp. Wszystko przerabiałem, więc wiem co mówię 🙂 Jeżeli mamy gotową listę możemy ją sobie wydrukować lub zapisać do JPG, żeby mieć przy sobie podczas układania winietek na stołach. Aplikacja draw.io jest w pełni darmowa i współpracuje z chmurami takimi jak Google Drive.

Życzę powodzenia!

Jeżeli podobało Ci się to co zrobiłem kliknij w Lubię to na mojej stronie na Facebooku!